Buď vľúdny k Zemi, na ktorej žiješ

Autor: Zuzana Ceperková | 28.3.2015 o 12:00 | (upravené 14.4.2015 o 20:10) Karma článku: 4,09 | Prečítané:  305x

Fakt, že disponujeme najdokonalejším mozgom a myslením zo všetkého živého na Zemi, nás stavia do pozície jej "vládcov". My však nie sme pánmi tejto planéty. Nie sme jej majiteľmi. Sme len jej návštevníkmi.

Sedím pokojne za stolom, vedome si vychutnávam jedlo bez dotykov na telefón, či tablet. Nechcem si kaziť jedlo ich žiarením a prítomnú chvíľu deliť do viacerých činností. Mierny vánok z pootvoreného okna ku mne občas priletí a príjemne pohladí. Celkom pohodová časť dňa. Vychutnávam si prítomnú chvíľu všetkými zmyslami. Pozriem na podlahu a tam stredne veľký chrobáčik, prekračuje z nôžky na nožku ako pán :) Najprv ma vyľakal. Nečakala som totiž, že ho tu zbadám. To je môj problém nemám mať očakávania :) potom som zbytočne preľakaná a niekedy aj sklamaná. Taký je už údel ľudí s očakávaniami :) Vrátim sa však ku kamošovi z podlahy. Zohla som sa k nemu, chvíľu som ho pozorovala. Kedysi by som vzala servítku, zabalila ho do nej, rozpučila medzi prstami a spláchla do wecka. Viem, bola som killer a nie som za to na seba hrdá, ale odpúšťam si :) Teraz to bolo iné.

Zobrala som servítku, jemne som ho do nej zabalila, otvorila okno a pokúšala som sa o jednosmerný bungee jumping pre chrobáčika. Nejako sa mu však nechcelo dole z tej peknej žltej servítky. Nechcela som ho zagniaviť (pekné slovenské slovo :) tak som sa rozhodla pre iné dobrodružstvo venované stredne veľkému chrobáčikovi. Servítku som pustila z ruky. Poletovala smerom k zemi zo strany na stranu. Chrobáčik na nej sedel ako Aladin na svojom koberci. Verím tomu, že prežil. Znečistila som síce zem tou servítkou, ale ... zachránila život. Malý a krehký, ale život. Nie som zhúlená, ani na ničom nelegálnom nefičím, som zdravá a v pohode :) V hlave mám všetkých pohromade. To len soft vysvetlenie pre tých, čo sa netešia z maličkostí a zabúdajú na dieťa v sebe ;)

Čo je to však jeden život stredne veľkého chrobáka v  porovnaní s tým množstvom úmyselne zabitých zvierat? Áno, máme na práci "dôležitejšie" veci ako zachraňovať chrobáčiky. Nasýtiť sa mŕtvymi zvieratami a ich stresom. Nechcem mudrovať ani poúčať. Chcem len vyjadriť svoj názor. 

Chráňme našu planétu a všetko živé na nej ako vlastný majetok, auto, či dom. Začnime maličkosťami: triedením odpadov, používaním prírodných hnojív, výrobkov vyrobených na prírodnej báze. Tým zmenšíme znečistenie ovzdušia, vodných tokov a zabránime úbytku rozmanitých druhov rastlín a živočíchov. Tým predĺžime aj život našej planéte Zem. 

Správajme sa k našej Zemi s úctou, lebo

"Obloha zostane naveky modrá, Zem bude dlho pevná a na jar rozkvitne. Ale ako dlho budeš žiť ty, človeče?"

Li-Tai-Po/Hans Bethge/Gustav Mahler: Pijanská pieseň o smútku Zeme

A na záver, pekná skladba na zamyslenie od Juraja, ktorého pesničky som mohla spoznať na jednej zo skvelých prednášok Pala Baričáka. Veľký respect pred oboma. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Valach: Sagan a choroba? Je v poriadku a trénuje naplno

Dva roky za sebou priviedol Valach ako tréner mužskej reprezentácie Sagana k titulu majstra sveta.

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.

DOMOV

Na smrti trojročného chlapca má podiel nemocnica, zle ho liečila

Úrad zistil, že nitrianska nemocnica v liečbe chlapca pochybila.


Už ste čítali?